Така можливість у рамках програми «Доступні ліки» діє з 1 жовтня 2021 року.

З 1 жовтня перелік ліків, які входять в урядову програму реімбурсації «Доступні ліки”, розширено препаратами для лікування нецукрового діабету, епілепсії, розладів психіки та поведінки. До програми додано 62 нових лікарських засоби, інформує НСЗУ. 

Загалом,  додано 57 препаратів  для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки (зокрема, посттравматичним стресовим розладом, шизофренією, афективними розладами, депресією та невротичними розладами) Із них 18 – повністю безоплатні, решта – з доплатою.  Вартість препаратів аптеці відшкодує Національна служба здоров’я України. 

На Вінниччині 286 місць відпуску ліків, де пацієнти можуть отримати препарати для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки. 

До 1 жовтня пацієнти купували ці ліки або повністю за власний кошт, або мали пільги в межах місцевих бюджетів. Тобто у кожному регіоні доступ до безоплатних ліків був різним і залежав від фінансової спроможності громади.

Щоб отримати препарати за програмою “Доступні ліки”, необхідний електронний рецепт. 

Електронний рецепт для пацієнтів із епілепсією, невротичними розладами може виписати невролог або психіатр – в тому числі і дитячі лікарі за цими спеціальностями.

Електронний рецепт для пацієнтів із психічними розладами виписує виключно психіатр, у тому числі – і дитячий.

Сімейні лікарі електронні рецепти за напрямами “Розлади психіки та поведінки” та “Хвороби нервової системи” не виписують.

Тому, щоб  користуватись програмою “Доступні ліки” пацієнтам із епілепсією, розладами психіки та поведінки потрібно:

У першу чергу, необхідно відвідати лікуючого лікаря (невролога чи психіатра). Якщо такого лікаря немає, то необхідно отримати направлення сімейного лікаря. До психіатра направлення не потрібне.

По-друге, варто скласти з лікарем індивідуальний план лікування, який лікар внесе в Електронну систему охорони здоров’я.

Після цього пацієнт може отримати електронний рецепт на ліки, обрати будь-яку аптеку, яка має договір з НСЗУ за напрямком реімбурсації ліків від розладів психіки поведінки та епілепсії.

В аптеці потрібно надати електронний рецепт або код підтвердження та отримати призначений препарат.

Побачити аптеки, в яких відпускають препарати з програми «Доступні ліки» за електронним рецептом можна на дашборді НСЗУ

Станом на 1 листопада у Вінницькій області, 42 пацієнти погасили 46 рецептів. Загалом лікарі виписали 113 електронних рецептів для пацієнтів із епілепсією, розладами психіки та поведінки.