Борщівник Сосновського – це гігантська рослина, до 3 метрів у висоту.

Навесні з’являється один з перших, швидко розкидаючи велике листя – лопухи до появи інших трав.

При знищенні борщівника необхідно мати водонепроникний одяг і респіратор або протигаз.

Хороший ефект у боротьбі з борщівником дає весняне знищення проростків

Методи боротьби з борщівником Сосновського

— Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша – поява можливості виїзду в поле; друга – до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть. Восени оранку на полях, зарослих борщівником, проводити не можна, бо це сприятиме накопиченню насіння в грунті і викорінення буде розтягуватися ще на кілька років.

— Плоскорізний обробіток — підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати — рано навесні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки (на 10-15 см нижче рівня поверхні грунту). Якщо зрубати вище — на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.

— Обрізування квіток у фазах: бутонізація — початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовірність отримати дерматози.

— Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Ефективно після скошування Додатково залити рослини розчином препарату (в порожнину трубки стебла). Не потрібно допускати рослину до цвітіння. Це найбільш ефективний і доступний метод.

— Проведення хімічного обробітку з використанням гербіцидів гліфосатної групи (на основі Ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату) та бакових сумішей (дикамба + гліфосат , iмазапір + гліфосат та інші) відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Перший раз – з початку відростання борщівника (квітень-червень), другий – через 15-20 днів, обов’язково до цвітіння. Біологічні властивості борщівника виключають можливість його повного знищення в результаті лише одноразового застосування гербіцидів. Після першої обробки і знищення вегетативної маси на цій же площі необхідне проведення повторної обробки для знищення сходів борцівника. При внесенні гербіцидів необхідно забезпечити не менше як 80% змочування рослини.

— Використання ремедіаторів — запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борцівника (високопродуктивні злаки — Костриця, стоколос, або бобові культури — Козлятник (галега). Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

Перша допомога при опіку борщівником

Якщо все ж відбувся контакт із соком рослин, то необхідно:

— По можливості, в найкоротші терміни, промити уражені ділянки з господарським милом у проточній воді;

— Промити (саме промити, а не протерти) уражені ділянки спиртовмісної рідиною (Одеколоном, горілкою, спиртом), змастити обпечену поверхню протизапальним засобом одноразово (пантенол, олазоль, борний вазелін, уснінат натрію на ялицевому бальзамі, лiнiментсинтоміцин) і негайно закрити уражене місце від сонця кількома шарами тканини (одягом або пов’язкою),

— Не розкривати пухирів, які утворились, — у випадку значних пошкоджень шкіри на місці пухирів, які розкрились, наносять Підсушуючу мазь (цинкову) і накладають стерильну пов’язку;

— Звернутись до медичних установ.

— Якщо контакт відбувся в темний час доби і не вжито ніяких заходів, то при опроміненні шкіри на наступний день клінічні симптоми бувають такі ж, як і при ураженні вдень.

В жодному разі не можна брати в руки будь-які частини трави, нюхати квіти, фотографуватись тощо.