Нинішня зима нагадала всім, що вона може бути справжньою – з морозами, з ожеледицею, сніговими заметілями. Потрібно дуже уважно відноситись до всіх зимових «сюрпризів», щоб не потрапити в неприємну ситуацію з непередбачуваними наслідками.

У зв’язку з суттєвим зниженням температури повітря виконавчий комітет Лука-Мелешківської сільської ради звертається до населення з проханням дотримуватися порад, для того щоб уникнути шкідливого впливу низьких температур на організм.

Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини під час переохолодження? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркуляція крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс — вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура, зокрема, як -20˚С. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35˚С і нижче.

Одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане душно, завжди можна зняти одну з кофт. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним.

Захищайте відкриті ділянки шкіри. Вдягайте рукавички, а ніс та вуха необхідно захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.
Обов’язково повинен бути змінний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.
Не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з’їжте що-небудь.

Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на відкритому повітрі. Візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.

Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу, тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам.
Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім правильно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили потрібно поновлювати. Отож рухайтеся, але не надто інтенсивно.

Категорично забороняється торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження.

Попадання бензину на шкіру призводить до обмороження. Під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.

Забороняється вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.

Переохолодження саме по собі не минає. Як тільки з’являться його симптоми — воскові плями та оніміння шкіри, терміново перейдіть у тепле приміщення. Перша допомога при переохолодженні нескладна — зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте.
У разі обмороження слід звернутися до лікаря. У крайньому випадку, потрібно перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла. При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин — накладати термоізолюючі пов’язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), вживати теплі напої. Ні в якому разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження. Обов’язково пийте якомога більше рідини — будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальні та звертайтеся по кваліфіковану допомогу!

Просимо пам’ятати основні правила для уникнення переохолодження:

  • закривайте ділянки тіла, найбільш схильні до відмороження — пальці рук і ніг, вуха і ніс;
  • вживайте більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму, якщо немає гарячої, пийте побільше простої води;
  • уникайте вживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн, при появі переохолодження негайно шукайте затишне місце, де можна зігрітися;
  • якщо одяг промок на холоді, швидше переодягніться в сухий.

І ще одна порада. Якщо ви зібралися в зимову подорож, ознайомтеся з прогнозом погоди, подумайте про необхідність поїздки.

Джерело