Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу людину, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження.

Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами чи в нас у домі, у школі, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його.

Саме тому щорічно, починаючи з 1991 року, міжнародна спільнота підтримує акцію «16 днів проти насильства». Тисячі громадян та сотні державних і громадських організацій з більш ніж 100 країн світу активізують з 25 листопада до 10 грудня свої зусилля заради об’єднуючої мети: збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у співвітчизників, створити в конкретному регіоні або окремій державі соціальний простір, вільний від насильства.

Дати початку та завершення Акції вибрані не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

  Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:

– 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;

– 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

– 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

– 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;

– 5 грудня – Міжнародний день волонтера;

– 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;

– 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;

– 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Енергодар також приєднався до проведення щорічної акції «16 днів проти насильства». З метою привернення уваги населення до проблеми насильства в сім’ї та інформування громадськості щодо роботи спеціалізованих служб підтримки проводяться наступні заходи:

  • в міських ЗМІ, на офіційному сайті міської ради, шляхом розповсюдження інформаційних брошур та буклетів постійно проводиться інформування громадськості міста із зазначенням номерів телефонів організацій, установ та органів, які надають допомогу членам сім’ї, де вчинено насильство або існує загроза його вчинення;
  • спільно з ЦСССДМ заплановано проведення 25 листопада 2020 року прямої лінії на «Телефоні Довіри» з проблем сім’ї, попередження насилля та ґендерної рівності;
  • шляхом онлайн-режиму з використанням сторінки у фейсбуці надається методична і практична допомога, консультації з питань попередження насильства в сім’ї, серед сімей з дітьми та молоді міста ведеться роз’яснювальна робота щодо установ, які надають допомогу та про права, заходи і послуги, якими вони можуть скористатися;

Відділом у справах сім`ї та молоді Енергодарської міської ради організовано проведення тренером–психологом консультацій та тренінгу «Насилля — неприпустима річ у стосунках людей» з сім’ями, які на даний час стоять на обліку, як сім’ї де є особа, яка стоїть на обліку в органах внутрішніх справ в категорії обліку: кривдник. З кожною сім’єю тренінг проводиться окремо від інших, в різний час та з додержанням вимог Постанови КМУ від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами).

Спеціалістами структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім’ї, сектору превенції Енергодарського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області проводяться профілактичні бесіди та роз`яснювальна робота у неблагополучних сім`ях, які опинилися у складних життєвих обставинах та в сім`ях, в яких виховуються неповнолітні діти на теми: «Конфлікти в сім’ї та шляхи їх розв’язання». До осіб, які вчинили домашнє насильство застосовуються спеціальні заходи: офіційне попередження про неприпустимість вчинення насильства в сім’ї; взяття на профілактичний облік терміном на один рік. Невід’ємною складовою системної і комплексної роботи з сім’єю, в якій вчиняється насильство, є здійснення корекційної роботи з кривдниками та членами сімей, які стали жертвами. З такими сім’ями працюють психологи, які проводять корекційні програми.

Також в період проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насилля» буде забезпечено трансляцію відеороліків «Розірви коло», як соцільної реклами на екранах фасаду будівлі міського палацу культури «Сучасник». В рамках інформаційної кампанії, у новому відео ролику «Розірви коло» демонструється, як із покоління в покоління герої передають один  одному сувій, що символізує усталені виправдання насильства у формі українських прислів’їв та приказок. Такий зв’язок крізь час поколінь підкреслює вкоріненість проблеми. І як підсумок 27 листопада 2020 року планується проведення дистанційно, за допомогою електронних засобів зв’язку Координаційної ради з питань молодіжної, сімейної і ґендерної політики, попередження насильства в сім’ї за участі представників структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження  насильства в сім’ї, служби у справах дітей міської ради, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Енергодарського відділу поліції ГУНП в Запорізькій області та представників громадських організацій з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї, на якій будуть підведені підсумки роботи щодо впровадження комплексного підходу до боротьби з домашнім насильством та побудови ефективної системи надання допомоги постраждалим особам.

Якщо вам стало відомо про факти, пов’язані з насильством в сім’ї, з метою оперативного реагування та надання допомоги особам, які постраждали від насильства в сім’ї, зателефонуйте за номерами:

  • Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0800500501
  • Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації 0800500335
  • ЗОГО  «Об’єднання психологів, психоаналітиків «Взаємодія» 061-270-92-91  067-393-80-65  099-71-57-833